הרחקת יונים בהדברה אלקטרונית

יונים בוחרות לקנן במרחבי הערים ומספרן הולך וגדל עם השנים. חשוב לדעת כי יונה נוהגת לקנן 2-3 פעמים בשנה, בכל מחזור קינון היא מטילה 2 ביצים. למרות תדמיתה החיובית של היונה היא מהווה מטרד עבור רבים ועלולה להפיץ מחלות שונות. כמו כן, היונה מפיצה פשפשים וטפילים שונים המוצאים מקום על גופה והקרבה למגורי בני האדם מביאה למטרד ולמפגע תברואתי. בנוסף, היונה מפרישה לשלשת חומצית בכמויות גדולות ולכן גורמת למפגעים אסתטיים כמו זיהום קירות, מעקות, מרפסות, ספסלים וגינות נוי. כדאי לדעת כי הלשלשת החומצית מאכלת ברזל, ציפויים של אריחי אבן וגורמת לנזקים לתשתיות השונות. עם השנים התמחו חברות ההדברה בשיטות שונות להרחקת יונים אך יש להימנע משיטות שאינן הומאניות ומשיטות הדברה עם רעלים הגורמות לנזק רב לסביבה ומסוכנות לבני האדם ולחיות אחרות.

הרחקה לצמיתות

תחום ההדברה האלקטרונית נחשב לחדש יחסית ומאפשר להרחיק את היונים בשיטה הומאנית שאינה גורמת להמתה או לפגיעה גופנית בהן ואינה גורמת לנזקים לסביבה. בתחום ההדברה האלקטרונית ניתן למצוא שני מכשירים יעילים- מכשיר לייזר ומכשיר אולטראסוני. למעשה, יעילות הדברת היונים באמצעות מכשיר לייזר התגלתה לגמרי במקרה בתעשייה הצבאית בארה"ב. לאחר שחיילים שמו לב כי ירי קרני לייזר גורם ליונים ולציפורים אחרות לפחד ולהתרחק מהמקום פותח מכשיר לייזר ייעודי להרחקת יונים. את קרני הלייזר יורים לרוב בשעות הדמדומים כאשר היונה מעוניינת לנוח וכך גורמים לה לנוס מהמקום ולחפש מקום חלופי. לאחר מספר ימים היונה לא תשוב למקום אך יש לציין כי להקות היונים שולחות מדי פעם גששים כדי לבדוק את המקום ולכן פעולה רציפה של המכשיר, אשר מופעל באמצעות גלאי נפח, יבריח את הגששים ולהקת היונים מעתיקה את מקום מגוריה לצמיתות.

הרחקת יונים הומאנית

חברות הדברה מציעות מגוון פתרונות להרחקת יונים אך עם השנים הבינו רבים את יעילות ההדברה האלקטרונית אשר אינה פוגעת בסביבה, אינה מפריעה לבני אדם ולא הורגת באכזריות את היונים. הרחקת יונים באמצעות אקדח לייזר היא שיטה הומאנית וכדאי לדעת כי קרני הלייזר באורך גל של 650 ננומטר אינן פוגעות בעיני היונים מאחר ואלה מכוסות בקרום מיוחד המגן עליהן בפני קרינה אולטרה סגולה. היונה נבהלת מקרני הלייזר ופיזורן ולכן בורחת מהמקום. חשוב לדעת כי היונים אינן מתרגלות לאפקט ההפחדה הנוצר על ידי קרני הלייזר ולכן שיטה זו תופסת מקום של כבוד בקרב הלקוחות והחברות המתמחות בהדברה אלקטרונית. 

לרכישת מכשיר ולפרטים נוספים לחץ כאן